Hızlı haber Türkiye’nin spor radyosunda

Dünya Kupası kontenjanlarının 23'ü doldu

2018 FIFA Dünya Kupası'na katılacak 32 ülkeden 23'ü belli oldu.

Rusya'nın ev sahipliğinde 14 Haziran-15 Temmuz tarihlerinde  düzenlenecek Dünya Kupası öncesi turnuvaya katılmayı garantileyen takımların  sayısı 23'e yükseldi.
 
Turnuvada yer alacak diğer 9 takım, kıtalararası play-off ve Afrika  elemelerinin ardından belirlenecek.
 
Organizasyona 1954 ve 2002'de katılan Türkiye ise bir kez daha Dünya  Kupası'nda yer alamayacak.
 
Avrupa'dan 9 ülke hak kazandı
Avrupa elemelerinin grup maçları sonucunda 9 ekip, Dünya Kupası bileti  aldı.
 
Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, İzlanda, Polonya, Portekiz,  Sırbistan ve İspanya, Avrupa elemelerinde grup lideri olarak Rusya'nın yolunu  tuttu.
 
Gruplarını ikinci sırada bitiren Hırvatistan, Danimarka, Yunanistan,  İtalya, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsveç ve İsviçre olmak üzere 8 takım  arasından play-off maçlarını kazanan 4 ekip daha Dünya Kupası'na katılacak.
 
Elemeleri geçen ekipler ile doğrudan turnuvaya katılma hakkına sahip  ev sahibi Rusya dahil Avrupa'dan turnuvaya katılacak ülke sayısı 14 olacak.
 
Güney Amerika'dan 4 takım belirlendi
Güney Amerika Futbol Konfederasyonu (CONMEBOL) Elemeleri'nin ardından  4 ülke Dünya Kupası'na doğrudan katılma hakkı elde etti.
 
Brezilya, Uruguay, Arjantin ve Kolombiya grupta ilk 4 sıraya  yerleşerek Rusya bileti almayı başardı.
 
Grupta 5. olan Peru ise play-off'ta Okyanusya Futbol  Konfederasyonundan gelen Yeni Zelanda ile karşılaşarak Dünya Kupası'na katılmaya  çalışacak.
 
Asya'dan 4 ülke
Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Elemeleri gruplarını ilk iki sırada  tamamlayan İran, Japonya, Güney Kore ve Suudi Arabistan, Dünya Kupası'na katılım  hakkı kazandı.
 
Gruplarını üçüncü sırada bitiren ekipler arasında oynanan play-off'ta  ise Suriye'yi eleyen Avustralya, Dünya Kupası'nda yer alabilmek için Honduras ile  kıtalararası play-off maçına çıkma şansı yakaladı.
 
CONCACAF'ta 3 takım belli oldu
Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF)  Elemeleri grubunda son hafta maçlarının ardından Dünya Kupası'na doğrudan  katılacak 3 ülke belirlendi.
 
Grupta ilk üç sırayı alan Meksika, Kosta Rika ve Panama, Dünya Kupası  biletini cebine koydu. Dördüncü olan Honduras ise play-off maçında Asya elemelerinden gelen  Avustralya ile Rusya'ya gidebilmek için mücadele edecek.
 
Afrika'dan 2 takım garantiledi
Afrika Futbol Konfederasyonundan (CAF) Dünya Kupası'na katılacak 5  takımdan 2'si, elemelerin bitimine bir hafta kala turnuvada yer almayı  garantiledi.
 
Gruplarda şu ana kadar Nijerya ve Mısır, Dünya Kupası biletini cebine  koyan ülkeler oldu.
 
Turnuvaya katılacak diğer 3 ekip, kasım ayının ikinci haftasında  oynanacak son grup maçlarının ardından netleşecek.
 
Okyanusya temsilcisi play-off'a bağlı
Okyanusya Futbol Konfederasyonundan Dünya Kupası'na takım katılıp  katılmayacağı, kıtalararası play-off maçından sonra belirlenecek.
 
Eleme gruplarında ilk sırayı alan ekiplerin karşılaştığı 3. tur  mücadelesinde Solomon Adaları'nı eleyen Yeni Zelanda, kıtalararası play-off  maçına çıkma hakkına ulaştı.
 
Yeni Zelanda, play-off'ta Güney Amerika temsilcisi Peru'yu elemesi  halinde Okyanusya'yı Dünya Kupası'nda temsil edecek tek takım olacak.
 
Mısır 1990'dan sonra ilk kez
Mısır Milli Takımı, 1990'dan beri ilk kez Dünya Kupası'na katılmaya  hak kazandı. Afrika elemelerinde bulunduğu E Grubu'nu ilk sırada bitirmeyi  garantileyen Mısır, 28 yıl sonra turnuvada boy göstermiş olacak.
 
Daha önce 1934 ve 1990'da Dünya Kupası'na katılan Mısır, 3. kez  turnuvada yer alacak.
 
İzlanda ilki gerçekleştirdi
Avrupa elemelerinde Türkiye'nin de bulunduğu I Grubu'nda mücadele eden  İzlanda, rakiplerini geride bırakıp zirvede yer alarak Dünya Kupası'nın yolunu  tuttu.
 
İzlanda, Avrupa Şampiyonası'nın ardından Dünya Kupası'na da tarihinde  ilk kez katılma hakkı elde etti.
 
Ayrıca, yaklaşık 330 bin kişinin yaşadığı İzlanda, bir milyondan az  nüfusuyla finallere kalan ilk ülke de oldu.
 
Panama ilk kez
İzlanda'nın yanı sıra Panama da Dünya Kupası'nda ilk kez mücadele  edecek. CONCACAF Elemeleri'nin son hafta maçlarında Kosta Rika'yı yenen  Panama, ABD'nin Trinidad ve Tobago'ya kaybetmesiyle grubu Meksika ve Kosta  Rika'dan sonra 3. sırada bitirerek Dünya Kupası'na doğrudan katılmayı başardı.
 
Grupta 5. sırayı alan ABD ise 1986'dan sonra ilk kez Dünya Kupası'nın  dışında kaldı.
 
Turnuvaya katılamayanlar
Tarihi başarılarla dolu veya turnuvanın gediklileri arasında bulunan  bazı ülkeler, Rusya'da düzenlenecek Dünya Kupası'na katılmayı başaramadı.
 
Şili, ABD ve Hollanda, turnuvaya katılım hakkı kazanamayan önemli  ülkeler olarak dikkati çekti.
 
İtalya ve Hırvatistan gibi futbolda başarılı ülkelerin kaderi ise  play-off maçları sonunda belirlenecek.

AA