Hızlı haber Türkiye’nin spor radyosunda

Potanın perileri farklı kazandı

A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2019 Avrupa Şampiyonası Elemeleri B Grubu'nda Polonya'yı 73-53 yenerek 2'de 2 yaptı.

Karşılaşmaya sert savunmayla başlayan Polonya, Kaczmarczyk'in yönlendirdiği hücum organizasyonlarında da pota altını etkili kullanarak 6. dakikayı 11-5 önde geçti. Türkiye, Tuğçe Canıtez ve Olcay Çakır Turgut'un basketleriyle farkı ikiye (9-11) indirmesine rağmen Polonya, dış atışlardan bulduğu sayılarla periyodu 16-9 üstün tamamladı.     

İkinci periyoda hızlı giren Türkiye, rakip savunmayı özellikle Olcay Çakır Turgut ve Cansu Köksal'ın etkili performansıyla aştı. Üç sayılık atışlarda yüksek yüzdeye ulaşan milliler, 17-3'lük seri yakaladı ve 15. dakikayı 26-19 önde geçti. Boyalı alanda da üretkenliğini artıran Türkiye, 26 sayı bulduğu periyodun sonunda soyunma odasına 35-30 önde gitti.     

Üçüncü çeyrekte de hücumda etkinliğini sürdüren A Milli Takım, Holingsvorth, Ayşe Cora ve Tuğçe Canıtez'in basketleriyle 22. dakikada farkı çift hanelere taşıdı: 44-33 Ayşe Cora'nın organize ettiği hücumlarda Bahar Çağlar ve Holingsvorth ile pota altını iyi kullanan ay-yıldızlılar, final periyoduna 14 sayı farkla 56-42 üstün girdi.     

Dördüncü periyodun başında Cansu Köksal ile üç sayı çizgisinin gerisinden iki basket bulan Türkiye, 32. dakikada 18 sayılık farka ulaştı: 62-44 Sert savunma yapan Polonya karşısında serbest atışlardan basketler üretmeye devam eden ve son bölümde rahat bir oyun çıkaran milliler, parkeden 73-53 galip ayrıldı.     

Türkiye'de 14'er sayı üreten Cansu Köksal ve Holingsvorth, maçın en skorer oyuncuları oldu.     

A Milli Takım, gruptaki ilk maçında da Estonya'yı deplasmanda 81-56 mağlup etmişti.