26 Nisan 2024 09:24 | Son Güncelleme: 26 Nisan 2024 09:28

59. CUMHURBAŞKANLIĞI TÜRKİYE BİSİKLET TURU BODRUM – KUŞADASI ETABI İLE DEVAM ETTİ

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleriyle Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından 59.’su düzenlen “Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu” tüm heyecanı ile devam ediyor. Turun 5. etabını da, Dsm-Firmenich PostNL takımından Danimarkalı sporcu Tobias Andresen kazandı.

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun beşinci gününde koşulan 177.9 kilometrelik Bodrum-Kuşadası etabını DSM-Firmenich takımından Tobias Andresen 4 saat 18 dakika 11 saniye ile kazandı ve Gdnel Ferdi Klasmandaki yerini korudu.

TURKUAZ MAYO 4 GÜNDE 4 KEZ EL DEĞİŞTİRDİ

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun beşinci günü öncesi çarpıcı bir durum gözler önüne serildi. Pazar günü Antalya-Antalya etabı ile başlayan TUR'da beşinci güne gelene kadar Genel Ferdi Klasman Birincisini belirleyecek Turkuaz Mayo 4 kez el değiştirdi. Bodrum-Kuşadası etabını birinci olarak bitiren DSM-Firmenich Takımı'ndan Tobias Andresen Turkuaz Mayo'yu etap boyunca taşıdı.

YARIŞIN CEREYANI

Robbe Gyhs (Alpecin-Deceuninck) starta gelmedi ve 160 sporcu Kuşadası etabı için pedal basmaya başladı. Böylece TUR'un başından bu ana 11 bisikletçi yarışa devam edemedi. Startın hemen başında 8 sporcu kaçtı, 20 saniye kadar arayı açtı ancak 11. kilometrede pelotona yakalandılar. Ancak pelotonun ön tarafta bayağı hareketli olduğu gözlendi.

VE İLK GRUP KAÇIYOR

7 sporcu bu hareketlenmelerin sonucunda pelotondan koptu ve zaman farkını 55 saniye açtı. Antonio Polga (Novo Nordisk), Mauro Velwit (Tarteletto), Oliver Mattheis (Bike Aid), Jacob Scoot (Rembe), Genki Yamamaton (Kinan), Michal Pomorski ve Konrad Czabok (Mazowsze) gittikçe artan bir tempo ile arayı açmaya başladılar. Bu arada Spor Toto Takımı'ndan Buğra Tahir Yiğit kaçış grubunu yakalamak için pelotondan atak yaptı. 24'üncü kilometre geçilirken 7'li kaçış grubu 2 dakika 25 saniye pelotona fark yaptı. B.Tahir Yiğit henüz kaçış grubunu yakalayamadı.

6 SPORCU DAHA BIRAKTI

30'uncu kilometre geride kalırken 6 sporcu daha yarışı bırakmak zorunda kaldı. Böylece etaba devam eden bisikletçi sayısı 153'e düşmüş oldu. Kaçış grubu farkı açmaya devam etti. Yeni zaman farkı 4 dakika olarak verildi. Burak Tahir Yiğit ise ön grubu yakalayamayınca tekrar pelotonla devam etmek zorunda kaldı.

TIRMANIŞ PRİMİ SONUÇLARI

Etabın 45.7'nci kilometresinde kategori 3'ten puan veren tırmanış prim kapısı geçildi. Sonuçlar şu şekilde açıklandı:
1-Olivier Mattheis (Bike Aid)
2-Michal Pomorski (Mazowsze)
3-Antonio Polga (Novo Nordisk)

43'üncü kilometrede 4 dakika 35, 60'ıncı kilometrede ise zaman farkı 5 dakika 35 saniyeye çıktı. Parkur puslu ve sıcak, rüzgar hafif derecede esintili olarak verildi.

İKİNCİ TIRMANIŞ KAPISI DA GEÇİLDİ

Etabın 67'inci kilometresinde yine kategori 3'ten puan veren son tırmanış kapısı da geride kaldı. Sonuçlar şöyle açıklandı.
1-Oliver Mattheis (Bike Aid)
2-Michal Pomorski (Mazowsze)
3-Genki Yamamoto (Kinan)

75'inci kilometre geçilirken zaman farkı artmaya devam etti. Yeni zaman 6 dakika 15 saniye olarak verildi. İlk 2 saat sonunda ortalama hız 38.5 km olarak verildi. Sprint kapısına yaklaşılırken pelotonun önünde Bora-Hansgrohe, Astana ve DSM-Firmenich sporcularının kaçış grubunu yakalama adına tempo yaptığı görüldü. Tempo verenlerin başında Genel Ferdi Klasman Birincisi Tobias Andresen ve Oliver Mattheis'in bulunması dikkat çekiciydi.

SPRİNT PRİMİ SONUÇLARI

Etabın 90.1'inci kilometresinde sprint kapısı geçildi. Öndeki 7'li kaçış grubu bu kapıda da puanları almaya devam etti. Sonuçlar şu şekilde gerçekleşti:


1-Antonio Polga (Novo Nordisk)
2-Michal pomorski (Mazowsze)
3-Mauro Verwilt (Tarlelotto)

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİM KAPISI SONUÇLARI

111'inci kilometrede Türkiye Güzellikleri prim kapısı geçildi. Ancak hızlanan peloton, kaçış grubu ile olan zaman farkını 1 dakika 40 saniyeye kadar indirdi. Yarışta 3 saat geride kaldı. Otalama hız 40 kilometre olarak verildi. Finişe 55 kilometre kaldı. Sonuçlar şöyle:
1-Konrad Czabok (Mazowsze)
2-Michal Pomorski (Mazowsze)
3-Jacob Scott (Rembe)

SON 4 KİLOMETREDE PELOTON TEK PARÇA
Etabın başından bu yana ön grubu oluşturan 7'li grup parçalana parçalana 4 kilometreye kadar pedal bastı ve yakalandılar. Peloton şimdi finişe doğru toplu halde gelmeye başladı. Son 400 metre gerçekten büyük çekişmeye sahne oldu ve dünün etap galibi Bodrum-Kuşadası etabını da alarak üst üste 2.zaferini kazandı.

5. ETAP SONUNDA MAYOLAR SAHİPLERİNİ BULDU

Genel klasman liderine verilen Spor Toto sponsorluğundaki Turkuaz Mayo’yu DSM-firmenich takımından Tobias Lund Andresen elde etti. Belçikalı sporcuya mayosunu Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Cenap Birlikçioğlu giydirdi.

Puan klasmanı liderine verilen Mosso sponsorluğundaki Yeşil Mayo'yu Polti Kometa Takımından Giovanni Lonardi elde etti. Sporcuya mayosunu Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca giydirdi.

Dağların Kralı klasmanı liderine verilen Turkish Airlines Kırmızı Mayo’yu Bike Aid takımından Vinzent Dorn kazandı. Sporcuya mayosunu Söke Kaymakamı Ali Akçe takdim etti.

Türkiye Güzellikleri klasmanı liderine verilen goturkiye.com sponsorluğundaki Beyaz Mayoyu Bike Aid takımından Vinzent Dorn kazandı. Sporcuya mayosunu Kuşadası Kaymakamı İbrahim Tekli giydirdi.

TUR'UN KADERİNİ BELİRLEYECEK ETAP YARIN KOŞULACAK

59.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na yarın 160.1 kilometrelik Kuşadası-Manisa (Spil Dağı) tırmanış etbı ile devam edilecek. Geçmiş yıllarda olduğu üzere "Kraliçe Etabı" olarak adlandırılan bu etabı kazanan sporcunun büyük ölçüde 2024 şampiyonluğunu garantileyeceği gözüyle bakılıyor. Sprinter bisikletçilerin pek fazla hoşlanmadığı tırmanış etabı için gözler yokuşçu sporculara çevrilmiş durumda.

HEYECAN HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

TUR’un 177.9 kilometrelik beşinci etabı da yine çok renkli manzaralar eşliğinde, coşku ile geçti. Bodrum Belediyesi’nin önünden Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Bodrum Belediye Başkanı Tamer Mandalinci, Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ve Türkiye Bisiklet Federasyonu As Başkanı Metin Cengiz’in verdiği startla başlayan etap, Muğla İl J.K.lığı tarafından 215 noktada 369 personelle alınan güvenlik önlemleri ile tamamlandı.

BİSİKLET TURUNA KADIN DAMGASI…

Dünyaca ünlü takımların katıldığı canlı yayınlarla tüm dünyada izlenen yüzlerce kişinin görev aldığı 8 gün 8 etap 1.188 km’lik parkuru ile Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi olan Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun perde arkasında kadınların imzası var.

KİLİT NOKTALARDA GÖREV YAPIYORLAR

Yarış Koordinasyonu, iletişim ve medya, hakem komitesi, sağlık ekipleri, takım direktörleri, yarış anlatımları, podyum koordinasyonu, mihmandarlar, fotoğrafçılar, mekanik destek, akreditasyon, catering, kurulumlar, güvenlikten oluşan farklı birimlerde TUR 2024 içinde görev alan 150’ye yakın kadın, dev organizasyona deneyimleriyle değer katıyor.

TUR’un yarış ve etkinlik planlaması, takım davetleri, yayınlar, tanıtım ve pazarlama, kurumlarla koordinasyonlar tüm proje yönetimini Türkiye Bisiklet Federasyonu projeler koordinatörü Doç.Dr.Pınar Arpınar Avşar yapıyor. İletişim süreçleri yönetimi ve planlaması İpek Özgüden Özen, yarış konvoyu düzenleyicisi Karlien Duyssens, resmi yarış doktoru Esma Pehlivan, yarış komiseri Emine Koçak, timing asistanı Mürrüvvet Tokur, sunucu ve yarış anlatımı Başak Koç, basın sorumlusu Birgül Pullukçu, podyum koordinatörü Sena Olçok, podyum protokol koordinatörü Elif Rana Olçok, Shimano nötral servis destek hizmet ekibinden Hanife Tuğba Karataş gibi isimlerle birlikte onlarca kadın kilit görevlerde rol alıyor.

KADININ ADI ARTIK HER YERDE

Türkiye Bisiklet Federasyonu Doç.Dr.Pınar Arpınar Avşar: “Son yıllarda Tour de France (Fransa Bisiklet Turu), Giro d’Italia (İtalya Bisiklet Turu) gibi dev organizasyonların kadın yarışları öne çıkıyor. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 60.yılına yaklaşırken artık kadınlar edisyonunun vakti geldi.“ dedi.

MÜFTÜOĞLU: TÜRKİYE’NİN GÜZELLİKLERİ TUR’DA

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, bugünkü start öncesi açıklamalarda bulundu. TUR’daki heyecanın her geçen gün arttığını vurgulayan  Müftüoğlu, "Dün Marmaris-Bodrum etabı gerçekten harika mücadeleye sahne oldu. Sonuç olarak organizasyonuyla sporcusuyla ve tanıtımıyla çok özel bir durum. Pazar günü İstanbul'da Sultanahmet'te turumuz sona erecek. Ülkemizin önemli dört büyük turizm ili var. Antalya, Muğla, İzmir ve İstanbul. Bu dört ilde tanıtıma çok önem verdiğimiz bir tur yapıyoruz" dedi.

Türkiye’de bisiklet kültürünün artık farklı bir boyuta ulaştığına değinen Emin Müftüoğlu, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etmemiz gerekiyor. Bu kadar büyük bir organizasyonun, tanıtımın ve başarının geldiği bir bisiklet sporu yaşıyoruz. Geçen yıl Avrupa ve dünyada önemli dereceler aldık. Tarihi dereceler aldık. Avrupa'da hem gümüş hem bronz madalyamız var. Dünyada derecelerimiz var. Bisiklet ailesi olarak farklı bir yolda olimpiyat hedefiyle yürüyoruz" şeklinde konuştu.

MUTLU ERÇEVİK “TABİAT HARİKASININ İÇİNDEYİZ”

59. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu beşinci etabı olan Bodrum-Kuşadası etabı öncesi açıklamalarda bulunan Yarış Direktörü Mutlu Erçevik, alışıldık rotamın dışına çıkıldığını söylerken, “Tabiat harikası köylerin içerisinden geçiyoruz. Didim'dem sonra da  Ege sahillerinin müthiş manzarası ile devam ediyoruz. Milet Antik Kenti'nin kenarından geçiyoruz. Burası parkurun görülmeye değer noktalardan bir tanesi. Söke üzerinden Kuşadası'na devam ediyoruz” dedi.

TABİAS ANDERSEN: BUGÜNKÜ ZAFERİM TESADÜF DEĞİL

2024 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun (TUR 2024) Bodrum - Kuşadası arasındaki 177,9 kilometrelik 5. etabını da, Dsm-Firmenich PostNL takımından Danimarkalı sporcu Tobias Andresen kazandı.

TUR’daki ikinci etap zaferini alan Tobias Andresen, yarış sonrası, “Zaferim tesadüf değil” açıklamasında bulundu, “Sezon boyunca çok sıkı çalıştık. Daha önceki etaplardan aldığımız güvenle bugün rahat bir yarış çıkardık. Fakat ben aslında bu güce sahip olduğumuzu ve parçaları yerine oturttuğumuzu düşünüyorum” dedi.
Etap öncesi takım arkadaşı Jakobsen’e çalışma kararı aldıklarını ve finiş için bir pratik yapmak istediklerini ifade eden Danimarkalı bisikletçi, “Son virajda aramızda aldığımız karara göre benim sprinte varmam istendi. Fabio son tırmanışın ardından bacaklarını ağır hissettiğini ve işi bana bıraktığını söyledi. Etap bitişinde Fabio’nun arkamdan ikinci olduğunu görmek de beni şaşırttı. Onun asılmayacağını düşünmüştüm” şeklinde konuştu.

Öte yandan Tobias Lund'un birinci, Fabio Jakobsen'in ikinci olduğu etapta üçüncülüğü Caja Rural'dan Iuri Leitao aldı.

 

Diğer Haberler

Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları Muğla Etabı tamamlandı
Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları başladı
Futgolf heyecanı Kuşadası Cup ile devam ediyor
Granfondo Bursa Bisiklet Yarışı Tanıtım Lansmanı Yapıldı
CANLI DİNLE
GOL YOLLARI
Cüneyt Kaşeler