Hızlı haber Türkiye’nin spor radyosunda

Guliyev: Sporu bıraktıktan sonra Türkiye'de antrenörlük yapmayı düşünüyorum

Atletizmde erkeklerde 2017'nin 200 metre dünya şampiyonu Ramil Guliyev, bu sene Avrupa Şampiyonası'ndan da altın madalya beklediğini söyledi.

Antalya'daki  Gloria Sports Arena'da çalışmalarını sürdüren Ramil  Guliyev, AA muhabirine, yeni sezon öncesindeki çalışmaları ve hedeflerini  değerlendirdi.

Milli atlet, 7-12 Ağustos'ta Almanya'nın başkenti Berlin'de  düzenlenecek Avrupa Şampiyonası için iyi bir hazırlık dönemi geçirmek istediğini  belirtti. Yarışma ortamlarının daha farklı olduğunu dile getiren Ramil, "Elmas  Lig ile sezona başlayacağız. Avrupa Şampiyonası'ndan tabii ki altın madalya  bekliyoruz. İnşallah oradan bir kaç madalyayla Türkiye'ye döneriz." ifadelerini  kullandı.

Avrupa Şampiyonası'ndan önce farklı organizasyonlarda piste çıkacağını  hatırlatan Ramil, "Oralarda da nerede, ne eksikler var, bunları göreceğiz.  Akdeniz Oyunları var. İspanya'da küçük bir Avrupa Şampiyonası şeklinde olacak.  Bizim için deneme olacak." değerlendirmesini yaptı.

Çalışma ortamı ve tesislerden memnun olduğunu dile getiren milli  atlet, şunları söyledi:

"Çalışmalar devam ediyor. Ben hep Türkiye'de hazırlık sezonu  geçiriyorum, başka yere gitmiyorum. Bazen hava değişikliği için yurt dışı  kamplarına gidiyorum. Bana, 'Sen Türkiye'de çalışırsan başarıyı yakalayamazsın,  çünkü ABD'de idman yapmalısın' demişlerdi. Ben de hayır olacak demiştim. Onu  yaptık. Aynı programla devam ediyoruz ve Türkiye'de hazırlanıyoruz."

"Motivasyonum iyi durumda"

Dünya şampiyonu Ramil Guliyev, olumsuz bir durumla karşılaşmadığı  sürece Türk atletizmine katkı vereceğini dile getirdi.

"Motivasyonun varsa yaparsın." diyen Ramil, şöyle konuştu:

"Spor açısından 50 yaşına gelince zor olur tabii ki. Çıta koyup onu  yakalayınca motivasyonun gidiyor. İstek kalmıyor. Motivasyonum iyi durumda. Bir  kaç yıl daha yapabilirim. Olimpiyatlarda bir şeyler yapmamız lazım. Sakatlık veya  başka bir şey olmazsa 5 veya 10 sene daha atletizm yapabilirim."

"Yurt dışından antrenör getirmemiz gerekiyor"

Milli atlet, sporcunun başarısında antrenörünün büyük bir etken  olduğunu vurgulayan Ramil Guliyev, şöyle devam etti

"Türk sporcuların başarısızlığındaki en büyük eksiklik antrenörler.  Antrenör çok önemli. Nüfusu düşük ama atletizmde başarılı olan ülkeler var. Yani  sayı olarak da deseniz Türkiye çok kalabalık bir ülke. Bundan dolayı sayılarla  değil, bu antrenörlerle alakalı bir durum. Antrenör olmadan bir şey yapmak çok  zor. Yurt dışından antrenör getirmemiz gerekiyor. Bunu gerçekleştirmeden bir  şeyler yapmamız zor."

Sporu bıraktıktan sonra Türkiye'de antrenörlük yapmayı düşündüğünü  belirten Ramil, "Antrenör olarak bir spor okulu açtırmak istiyorum. Bunun  bakanlık, federasyon ve kulübümüzün desteğiyle olması gerekir. Tek başına olmaz.  Güzel şeyler yapmayı düşünüyorum." yorumunu yaptı.

"Bayrak taşımak farklı hissiyat"

İki ülke vatandaşlarının tek millet olduğuna dikkati çeken milli  atlet, "Biz zaten aynı milletiz. Türk milleti beni kabullendi. Türkiye'yi evim  olarak görüyorum." dedi.

Azerbaycan'da büyüdüğünü anımsatan Ramil, "Bayrak taşımak farklı  hissiyat. O bayrak direğe çıktığında farklı hissediyorsun Stadyumu sen ayağa  kaldırıyorsun." diye konuştu.

Başka ülkelerden gelerek Türk Milli Takımı'nda yarışan sporcuların  farklı olduğunu dile getiren Ramil, "Onlar yarışıyor ve gidiyorlar. Ben ise  evimdeyim. Ben buradan başka bir yere gitmiyorum." değerlendirmesini yaptı.

Türkiye'de başarının hemen destek gördüğünü ifade eden Ramil, "Destek gelince sende derece yapıyorsun. Güzel tesisler ve antrenman yapacak yerler var.  Daha iyileri de yapılabilir. Daha iyileri yapılınca daha da başarı olunur."  diyerek sözlerini tamamladı.